פסיכולוגיה רפואית

 

פסיכולוגיה רפואית- הינה תחום מדעי המקיף טיפול, ייעוץ, אבחון ומחקר. התחום מתמקד בהבנת הקשר בין גורמים פסיכולוגיים, התנהגות ומצבים בריאותיים. כלומר, כיצד מתקשרים הגורמים הפסיכולוגיים להתפתחות ומניעה של מחלות. פסיכולוגיה רפואית נותנת מענה בנקודת המפגש של אנשים עם בריאות, מחלה והמערכת הרפואית.

התחום צמח על רקע ההבנה כי לא ניתן עוד לערוך את הפיצול בין הגוף לנפש במערך הרפואי. כלומר, לא ניתן לטפל בגוף בלבד, מבלי לתת מענה לנפש המשפיעה והמושפעת מהמצב הרפואי.

תפקיד הפסיכולוג הרפואי התרחב עם התפתחות התחום ותחום המחקר. רוב הפסיכולוגים הרפואיים עובדים בבתי החולים והמרפאות, במגזר הפרטי ובאקדמיה, שם מעניקים טיפול ישיר ועקיף עבור אנשים המתמודדים עם מצבים רפואיים.

לדוגמא: סיוע ישיר ניתן על ידי טיפול פסיכולוגי המתמקד בבעיות הסתגלות הנובעות מהתמודדות עם מצבי משבר רפואיים, פסיכולוג רפואי יכול לסייע למטופל לנהל טוב יותר את המחלה, לשלוט בתסמינים כגון דיכאון, כאב, חרדה. סיוע עקיף יכול להיות למשל על ידי הדרכה של משפחה או צוות רפואי.

סיוע משמעותי נוסף ניתן לבני משפחה ומטפלים עיקריים. ההתמודדות עם קרובי משפחה אשר חולים במחלה כרונית, עשוי להכביד מאוד מבחינה רגשית ואף להביא לשחיקה רגשית אשר בתורה עשויה להיות בעלת מחיר פיזי.

התמודדות עם מצבים רפואיים– מציב אתגרים רבים, עבור כל אדם. זהו מפגש של אדם נורמטיבי עם מצב שבהגדרתו לא נורמאלי עבורו. מפגש זה עשוי לעורר טלטלה בעולם הפנימי, ולהביא להתמודדויות לא פשוטות עבורו ועבור בני המשפחה והסובבים. לעיתים עולה תחושה של שגרת חיים שנפסקת בבת אחת ודרישות חיצוניות (למשל עם המערכת הרפואית) ופנימיות (התמודדות עם מצבים רגשיים) גוברות.

התגובות הרגשיות עשויות להופיע ללא נוכחות מחלה (למשל בתגובה למצב רפואי של קרוב משפחה), במהלך קבלת אבחנה, במהלך טיפול רפואי (קצר או מתמשך), ופעמים לא מעטות עם תום הטיפול הרפואי, כשלכאורה ההתמודדות עם המחלה הסתיימה וישנו צורך לחזור לשגרה "הרגילה".

טיפול בפסיכולוגיה רפואית מקיף תחומים רבים ועוסק בין השאר בקידום בריאות, מניעה של מחלות, התמודדות עם מצבים רפואיים- אקוטיים וכרוניים, סוגיות הקשורות למחזור החיים (התבגרות, זוגיות, פוריות, הריון ולידה, פחד מזיקנה), יחסי זוג ומשפחה, בריאות הילד והמתבגר ועוד.

ייחודיות הטיפול בפסיכולוגיה רפואית הינו הראייה השלמה את האדם הבריא נפשית המתמודד עם מצב לא נורמאלי. הטיפול יוצא מתוך העצמת הכוחות והמשאבים אשר קיימים באדם ומסייע לו לזהות, להעצים ולגייס כוחות ומשאבים אלו לטובת ההתמודדות עם המצב הרפואי. זאת בניגוד לטיפול אשר מתמקד בפתולוגיה הנפשית. טיפול כזה עשוי להיות ארוך או קצר טווח, אך בדרך כלל הינו טיפול ממוקד, בהתאם למטרה הטיפולית שנקבעה.

 

המחקר בתחום נקרא פסיכו-נוירו-אימיונולוגיה– והינו תחום מחקר ענף אשר שם מתמקד בהבנת האינטראקציה בין גורמים פסיכולוגיים (כגון מצבי דחק, חרדה, גורמים אישיותיים) ובריאות, וכיצד מתווכת דרך המערכות הגופניות המרכזיות- מערכת החיסון, המערכת האנדוקרינית (הורמונים) ומערכת העצבים. כך למשל נחקר רבות ההשפעה של דחק (stress) קצר או מתמשך על הבריאות, דרך האפקט על מערכת החיסון ומערכות הגוף הנוספות. ממצאים נוספים רבים התאספו עם השנים בנוגע לקשר בין מצבים רגשיים כגון דיכאון קליני והתפתחות של מחלות לב שונות.

התפתחות הפסיכולוגיה הרפואית והמחקר האירו את עינינו לכך כי לא ניתן עוד להתעלם מחלקה של הנפש בבריאות ומחלה. הטיפול הרפואי, בדיוק כמו תרופה או בדיקה חדשנית, צריך לכלול התייחסות גם למרכיבים הרגשיים והנפשיים באדם.

Proudly powered by WordPress Theme: Adventure Journal by Contexture International.